Bakteriofág alapú termékcsalád kutatás-fejlesztése a baromfiállományok salmonellózis mentesítésének elősegítése céljából

Konzorcium vezető: EBESI PULYKAHÍZLALÓ Kereskedelmi és Szolgáltató Kft

Konzorciumi partnerek: Debreceni Egyetem, UBM Feed Zrt.

A szerződött támogatás összege: 411 079 936 Ft

A támogatás mértéke: 63,12 %

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2026.03.17.

A tényleges befejezés dátuma: 2026.03.17.

Projekt azonosító száma: 2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ-2024-00053

A jelen konzorciumi keretek között megvalósuló projekt egy olyan, hazai és Európai viszonylatban egyedülálló, többkomponensű fagolizátumot tartalmazó takarmánykiegészítő termékcsalád kutatás-fejlesztésére törekszik, amely eszközül szolgál a zoonotikus Salmonella törzsek kontrolljára, különböző hús és tojástermelő baromfifajok esetében a teljes életciklus során, a keltetőtől a vágásig.

Az EU-ban az állategészségügy az antimikrobiális szerek felhasználásának drasztikus csökkentésével válaszol erre a problémára, ami viszont az antibiotikumokat kiváltó megoldásokat igényel a versenyképesség, és az élelmiszer-ellátás biztonságának megőrzése érdekében. Erre a kihívásra az egyik lehetséges megoldás a fágok alkalmazása, amelynek elterjedését az antibiotikumokhoz képest formulációjuk és a hatásosság megőrzésének bonyolultsága akadályozta. A projektben erre az innovációs akadályra keresünk megoldást.

Jelen kutatásunk célja, hogy ezeket az érzékeny szervezeteket egy megfelelően „védett” közegbe integráljuk, úgy, hogy azok litikus aktivitásukatt megtartsák és hatékonyan tudjuk felhasználni takarmány kiegészítőként üzemi és telepi körülmények között mindegyik korcsoport esetében. Ennek kiemelt jelentősége van, mert a megjelenési forma limitálja az univerzális felhasználhatóságot, hiszen egy érett szülőpár és egy napos csibe nem tud azonos méretű és keménységű tápot felvenni. A forradalmian új technológia eredményeként a következő, a baromfi tenyésztésének teljes élettartamát végigkísérő takarmány-kiegészítő termékcsalád kutatás-fejlesztése valósul meg.