Daganat multi-omikai avatarok az integrált precíziós orvoslásért

Szerződés száma
2023-1.2.1-ERA_NET-2023-00007
Projekt leírása

 

 

 

 

 

 

A projekt elsődleges célja, hogy tüdőrákos betegek kezelésének optimalizálásához pontos előrejelző modelleket dolgozzon ki különböző omics-alapú változókat használva, és integrálva a jól ismert klinikai jellemzőket a "big data" analitikai algoritmusokkal és a fejlett képalkotással nyert adatokkal. Ezzel olyan egyéni betegavatarok hozhatók létre, amelyek hatékony eszközként szolgálhatnak a klinikusok és a kutatók számára a döntések pontosabb meghozatalához.

 

A tüdőrák az egyik leggyakrabban diagnosztizált rákfajta világszerte, az összes rákdiagnózis mintegy 12,2%-át teszi ki. A kezelés terén a közelmúltban elért előrelépések ellenére a prognózis még mindig rossz, a halálozási arány magas. A különböző területek (pl. genomika, proteomika) "omics" adathalmazainak integrációja segítheti az innovatív megközelítést, az újfajta átfogó rákgyógyítást, a személyre szabott orvoslás megvalósítása érdekében.

 

Az elmúlt évtizedben jelentős fejlődés volt megfigyelhető az omikai technológiák fejlődése terén, ami azt eredményezte, hogy a döntések meghozatala során figyelembe veendő változók száma olyan nagy, hogy azt egy emberi operátor nehezen - vagy egyáltalán nem - tudja kezelni. Érdekes módon a fejlett mesterséges intelligencia (AI) technikák megjelenésével az "Internet of Things" (IoT) technológiákon és a különböző omikai adathalmazokon keresztül több információ nyerhető, amelyek hatékonyan felhasználhatók a prediktív modellek létrehozásához.

 

Ezek a modellek támogatni fogják a betegség megelőzését és a személyre szabott kezeléseket, végső soron csökkentve az egészségügyi költségeket a beavatkozások hatékonyságának növelésével.

 

Valamennyi, a résztvevő kutatóintézet által felvett beteg esetén közös ontológiát, egységesített nómenklatúrát és mérési egységeket alkalmazunk a teljes adathalmaz szabványosítása érdekében. Ez a közös általános ontológia strukturált terminológiai rendszerként szolgál majd az adatok archiválásához és elemzéséhez, biztosítva a különböző omikai területeken a konzisztenciát az egyedi esetjelentő űrlapok (CRF) segítségével. Ez a megközelítés egy multidiszciplináris szabványt hoz létre, amelyet minden résztvevő egység és szakterület használhat.

 

Az időközi és végleges eredményeket közzétesszük indexált tudományos folyóiratokban, tudományos platformokon és betegjogi szervezetek weboldalain. Tervezzük továbbá oktatási és tudományos rendezvények szervezését a részt vevő kutatási egységeken belül.

 

A Debreceni Egyetem a pályázatot

  • Fondazione Policlinico Universitaro Agostino Gemelli IRCCS (FPG),
  • Technische Universitat Dresden (TUD),
  • Institut de Recerca de l'Hospital de la Santa Creu i Sant Pau (IR-HSCSP),
  • Accademia del Paziente Esperto (EUPATI),
  • Koc University (KOC)

nemzetközi partnerekkel valósítja meg.

 

A projektről bővebb tájékoztatás Prof. Dr. Ádány Róza szakmai vezető asszonytól kérhető.

Elérhetősége: adany.roza@med.unideb.hu

 

A projekt részben az Európai Unió támogatásával valósul meg.

This action has received funding from the ERA-NET COFUND /EJP COFUND Programme with co-funding from the European Union Horizon 2020 research and innovation programme.

 

Projekt időtartama
-
DE támogatási összeg
49 546 560
HUF
Legutóbbi frissítés: 2024. 03. 26. 14:01