A projekt célja egy komplex, a szennyvízkezelés minden elemét integráltan kezelő atipikus technológia, módszertan kifejlesztése, mely a kommunális szennyvizek és szennyvíziszapok energia- és nyersanyag-tartalmának hasznosítását célozza. A kifejlesztett technológia lehetőséget teremt a szennyvíz, és -iszap, illetve az abból előállítható termékek hasznosítási peremfeltételeinek meghatározására, a hasznosított anyagokban lévő szennyezőanyagok környezeti sorsának vizsgálatára, és az érintett területek terhelhetőségének meghatározására.
A Debreceni Egyetemen a projekt megvalósításában a Természettudományi és Technológiai Kar vesz részt. A Kar kutatói a részfeladatokhoz kötődően az alábbi témakörökben fejtenek ki szakmai tevékenységet:
- A pilot telep matematikai modelljének felépítése és az ahhoz szükséges vizsgálatok
- Az eleveniszap tulajdonságainak vizsgálata, a szennyvíziszap komposztálási folyamatainak mikrobiológiai és biokémiai vizsgálata és laboratóriumi léptékű vizsgálatok
- A mikro-szennyező anyagok vizsgálata
- A szennyvíziszap biomassza aktivitása, az iszapösszetétel és morfológiai változások nyomon követése
- A komposzt telepen termelt komposzt segítségével előállítható másodlagos termékek vizsgálata
A pályázat 73.07%-os támogatási intenzitás mellett valósul meg. A projekt összköltsége 2 108 734 705 Ft, amelyből a Debreceni Egyetem konzorcium tagként 204 900 705 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesül.
A projektről bővebb tájékoztatás Dr. Nagy Sándor Alex szakmai vezetőtől kérhető.
Elérhetősége: +36 52 512 900 / 22622; nagy.sandor.alex@science.unideb.hu