Szerződés száma: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00031
Projekt leírása:
A konzorcium vezetője: Kwizda Agro Hungary Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság
Konzorciumi partnerek: Debreceni Egyetem, BIOVÉD 2005 Biológiai Növényvédő Készítményt Előállító Kft.
A projekt elszámolható összköltsége: 922.688.200 Ft
A szerződött támogatás összege: 588 721 950 Ft
A támogatás mértéke: 63,81 %
A Debreceni Egyetem támogatásának összege: 190 675 700 Ft
A támogatás mértéke: 100 %
A projekt tervezett megvalósítási időszaka: 2025. március 01. – 2027. február 28.
A mezőgazdasággal összefüggő újabb kémiai, biológiai és technológiai fejlesztések számára extra motivációt jelent a nem megújuló műtrágyák és növényvédő szerek használatának korlátozására irányuló törekvések és a klímaváltozásból adódó kihívások. A hagyományos mezőgazdaság eszközeinek meghaladása a termelékenységi szint fenntartása mellett, több mint tudományos kihívás, humanitárius kötelességünk is, melynek megvalósításához új megközelítések szükségesek.
Jelen pályázatban olyan fenntartható termékek kifejlesztését tűztűk ki célul, melyek adekvát választ adnak a mezőgazdaság előtt álló kihívásokra. A fejlesztés során a következő szempontok állnak fókuszban:
- csökkentse a klímaváltozásból adódó abiotikus stressz hatását, növelje a termésbiztonságot,
- járuljon hozzá a versenyképes és fenntartható mezőgazdasági termeléshez,
- széleskörű felhasználásra legyen alkalmas (szántóföld és kertészet),
- előállítás és a termékek felhasználása minimális környezeti terheléssel és ökológia lábnyommal járjon különös tekintettel a CO2 kibocsájtásra,
- feleljen meg a körforgásos gazdálkodás Európai Uniós alapelveinek.
A tervezett fejlesztés kiemelt indoka az Európai Unió elvárasainak való megfelelés, mely szerint részben folyamatos növényvédőszer-hatóanyag kivonás történik, valamint irányelvei szerint további csökkentés szükséges a fenntarthatóság miatt a környezetbe juttatott egyéb kemikáliák – például foszfor, nitrogén tartalmú műtrágyák – terén is. A környezetterhelés mérséklése érdekében olyan precíz tápanyagellátásra van szükség, mely lehetőleg a körforgásos gazdálkodás elveinek is megfelel.
A klímaváltozás következtében a csapadék eloszlása a tenyészidőben egyre nagyobb kilengéseket mutat. Az aszályos időszakok terméscsökkentő hatásának mérséklése az egyik legnagyobb kihívása a mai mezőgazdaságnak.
Ennek megfelelően természetes igényként merül fel az az elvárás a fejlesztők felé, hogy ezen aszályos időszakok hatásainak mérséklése érdekében a kifejleszteni kívánt termékek a növény növekedését, fejlődését segítsék, több oldalról is támogassák (pl. gyökérnövekedés serkentése, stressztűrő képesség fokozása).
A fejlesztés egyik erőssége, hogy az ipari/kémia módszerekkel ellentétben előtérbe helyezi a mikrobiológiai megoldásokat és a természetes eredetű hatóanyagokat, illetve újszerűen kombinálja azokat.
A projekt másik kiemelt célja, hogy segítséget nyújtson az agrárium termékfejlesztőinek, érdekképviseleti szervezeteknek és a gazdálkodóknak a piacon kapható termésnövelő anyagok kiválasztásában. Ennek érdekében a már forgalomban lévő szerek hatékonyságának objektív megítélésére egy növényi állapotdiagnosztizáló rendszert kívánunk kifejleszteni (’CondiPredict System’). A téma fontosságát mutatja, hogy jelenleg több száz termésnövelő van Magyarországon forgalomban, ezek tényleges hatásmechanizmusának és hatékonyságának megítélése még a fejlesztő és forgalmazó szakemberek számára sem egyszerű feladat.
A konzorciumi tagok tapasztalatai és a fejlesztő kutatók kompetenciái garanciát jelentenek a sikeres termékfejlesztésre és széleskörű (hazai és nemzetközi) bevezetésére. A fejlesztés során kifejlesztetett termékek jelentős segítséget fognak nyújtani a klímaváltozás és a szigorodó Uniós előírások által támasztott kihívások leküzdésére.
Összefoglalva, a jelen pályázat célja olyan fenntartható termékek és technológiák kifejlesztése, amelyek választ adnak a mezőgazdaság előtt álló legnagyobb kihívásokra. Ezek a fejlesztések nemcsak a klímaváltozás hatásainak mérséklésében játszanak kulcsszerepet, hanem hozzájárulnak a fenntartható és versenyképes mezőgazdasági termelés megvalósításához is. A fejlesztési célok elérése érdekében a projekt a legújabb mikrobiológiai megoldásokat és technológiai innovációkat alkalmazza, így biztosítva a hosszú távú fenntarthatóságot és a környezet.
A 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00031 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított 588 721 950 Ft támogatásával, a KKV Fókuszterületi Innovációs Program finanszírozásában valósul meg.
