Új fajta szobahőmérsékleten működő gázérzékelők fejlesztése és vizsgálata

Szakmai vezető
Dr. Csarnovics István Ph.D
Szerződés száma
2024-1.2.2-ERA-NET-2024-00008
Angol cím
New gas sensing materials with working temperature close to or at room temperature
Projekt leírása

 

A projekt megvalósítása során a 6 tagú román-magyar-török konzorcium célja távoli jelátvitelre alkalmas szobahőmérsékleten működő nanokompozitok további fejlesztése különböző egyéb gázok, például propán és bután jelenlétének érzékelésének, detektálásának céljából.

Jelenleg a piacon főleg SnO2 alapú metán érzékelők vannak, amelyek működési hőmérséklete eléri a 600 0C-ot, ezért kihívást jelent alternatív gázérzékelő anyagok fejlesztése, amelyek szobahőmérsékleten is megfelelően működnek. A gáz érzékelők egyik fontos hátránya, egyben fejlesztési lehetősége az üzemi hőmérséklet magas értéke. Ez komoly hátrányt jelent a távoli helyszíneken történő alkalmazások esetén. A szobahőmérsékleten működő gázérzékelők fejlesztése emiatt vált fontossá.

A projekt konzorcium által meghatározott általános célja egy önálló, demonstrációs eszköz készítése, amely szobahőmérsékleten képes detektálni három különböző gázt: metánt, propánt és butánt. A kutatás során a propán és a bután, illetve ezek cseppfolyósított összetevőinet érzékelése kerül középpontba, vagyis a kőolajgáz vagy PB-gáz.

A projektben konkrét innovációként jelenik meg a szobahőmérsékleten működő gázérzékelő nanokompozit anyagok előállításával kapcsolatos ismeretek fejlesztése és bővítése.

A pályázat eredményeként egy hordozható, kézi gázérzékelő hozható létre, amely hosszú üzemidejének köszönhetően, normál akkumulátor egységgel ellátva, akár szántóföldi alkalmazásokhoz is használható lehet.

 

A projektről bővebb tájékoztatás Dr. Csarnovics István Ph.D. szakmai vezetőtől kérhető.

Elérhetősége: csarnovics.istvan@science.unideb.hu

 

A projekt részben az Európai Unió támogatásával valósul meg.

This action has received funding from the ERA-NET COFUND /EJP COFUND Programme with co-funding from the European Union Horizon 2020 research and innovation programme.

 

Projekt időtartama
-
DE támogatási összeg
26 985 000
HUF
DE projekt összköltség
26 985 000
HUF
Konzorcium adatai
Főpályázó
National Institute of R&D for Materials Physics, Măgurele (IF), ROMANIA
Konzorciumi partnerek
National Institute for Laser, Plasma & Radiation Physics, Măgurele (IF), ROMANIA
Caloris Group S.R.L., Bucharest, ROMANIA
University of Debrecen, Debrecen, HUNGARY
Karadeniz Technical University, Trabzon, TURKEY
Nanomanyetik Bilimsel Cihazlar Ltd. Şti. Ankara, TURKEY
Legutóbbi frissítés: 2025. 01. 14. 15:26